Profesjonalny ściągacz do wielu zastosowań
Ściągacz jest używany najczęściej wtedy, gdy trzeba coś z czegoś bądź skądś wyjąć, np. ściągnąć łożyska z czopa lub wycisnąć przeguby kulowe. Ściągacze są zatem stosowane głównie w warsztatach samochodowych, motocyklowych i rowerowych. Poniżej wyjaśniamy różnice między różnymi ściągaczami i czego należy szukać do odpowiedniego zastosowania. Aby centrowanie było w ogóle możliwe, ramiona muszą być precyzyjnie regulowane. Istnieją wersje z przegubami, które same się centrują, oraz takie, których ramiona poruszają się po szynie i muszą być precyzyjnie regulowane. Pazury ramion są inaczej zaprojektowane. Istnieją specjalne ściągacze do łożysk kulkowych, wentylatorów i innych elementów.

Wyświetlanie 1–18 z 161 wyników

Ściągacz z dwoma lub trzema ramionami

Po pierwsze należy określić, jakie zadanie ma spełniać narzędzie. Klasyczny ściągacz z dwoma lub trzema ramionami jest używany do ściągania łożysk, ale również do ściągania korb przy pedałach rowerowych. Ale już przy zdejmowaniu przegubów kulowych potrzebny jest specjalny – dedykowany ściągacz. Podobnie sprawa wygląda przy demontażu końcówek drążków kierowniczych czy sworzni wahacza ze zwrotnicy.

Ściągacz składa się z wrzeciona i ramion mocujących.

Ramiona te chwytają zaciśnięty element, podczas gdy wrzeciono naciska na oś, wkręcając ją w celu poluzowania połączenia. Wrzeciono jest wyposażone na końcu w dźwignię do obracania lub w śrubę umożliwiającą jej regulację za pomocą kluczy. Podczas ściągania za pomocą ściągacza wytwarzana jest ogromna siła, dlatego narzędzie musi być wykonane z solidnego materiału. Dobre ściągacze mają kute matrycowo ramiona i hartowane wrzeciona.

Ściągacze są używane w przypadku zaklinowania się łożysk. Ściągacz uniwersalny składa się z poprzeczki z gwintem wewnętrznym, wrzeciona i ramion mocujących z hakami. Poprzeczka odpowiada za szerokość mocowania, ramiona i trzpień za głębokość mocowania. Im dłuższe są ramiona mocujące, tym większa jest możliwa głębokość mocowania. Zazwyczaj ściągacz jest ustawiony w taki sposób, że wrzeciono naciska centralnie na wał, a dwa lub trzy ramiona sięgają za łożysko lub element, który ma być ściągnięty. Dlatego ramię musi być wyposażone w twardy i jednocześnie precyzyjnie obrobiony hak, który z jednej strony może odpowiednio przenosić siłę w przypadku bardzo ciasno osadzonych łożysk, a z drugiej strony może chwytać małe krawędzie, ponieważ niektóre łożyska są zaprojektowane tak, aby były dość cienkie i dlatego nie wystają daleko z wału.

Ściągacze uniwersalne i zewnętrzne są używane w każdym warsztacie samochodowym, który zajmuje się wałami i łożyskami w pojazdach. Ściągacze uniwersalne są potrzebne podczas wymiany i montażu łożysk kół. Ściągacze uniwersalne są dostępne w wersjach z dwoma i trzema ramionami. Aby umożliwić regulację rozpiętości, ramiona ściągaczy dwuramiennych biegną po belce poprzecznej i można je przesuwać. W przypadku ściągaczy trójramiennych, a niekiedy także dwuramiennych, każde z ramion jest wyposażone w jeden lub dwa przeguby, za pomocą których można ostatecznie optymalnie wyregulować i ustawić ściągacz w pozycji do wykonania danego etapu pracy. Elementy te, podobnie jak wszystkie inne ściągacze, muszą być wykonane z solidnego materiału. Muszą one wytrzymywać ciśnienie i być odporne na zużycie.

Zestaw ściągaczy HAZET lub KUKKO

Zestaw ściągacza składa się zwykle z trawersy dla dwóch ramion i trawersy dla trzech ramion, które mogą być wyposażone w haki i ramiona o różnych rozmiarach i konstrukcjach. Zestawy ściągaczy są stosowane w przypadku specjalnych wymagań, na przykład gdy jest mało miejsca, a ramiona muszą być wąskie (miejsca trudno dostępne) lub gdy haki muszą być zaprojektowane zgodnie ze specjalnym przeznaczeniem. Zestawy ściągacza są zwykle dostarczane w walizce lub w pudełkach.