Zaciski szybkowymienne

Zaciski mocujące są stosowane tam, gdzie obrabiane elementy muszą być zamocowane lub zamocowane w celu frezowania, wiercenia lub innej obróbki. Zaciski mocujące są często używanym narzędziem w przemyśle metalowym i są dostępne w różnych wariantach.

1 2 3

Wyświetlanie 1–72 z 148 wyników

Poziomo lub pionowo ze stałą siłą zacisku

Zaciski mocujące obsługiwane są w sposób pneumatyczny lub mechaniczny. Istnieją również zaciski poziome, które dociskają obrabiany przedmiot do powierzchni (stołu, stołu warsztatowego itp.) oraz zaciski z drążkiem dociskowym, które dociskają obrabiany przedmiot przed płaszczyzną, zazwyczaj pionowo. Zacisk mocujący jest mocno przykręcony do stołu warsztatowego, powierzchni lub nawet maszyny, aby można było przyłożyć odpowiednią siłę.

Poziomy zacisk mocujący

Nacisk na dźwignię ręczną w dół powoduje, że element mocujący przesuwa się w dół w kierunku przedmiotu obrabianego. W przypadku tego typu zacisku, w którym nacisk jest przenoszony na ramię mocujące za pomocą dźwigni, ważne jest również zapewnienie precyzyjnej obróbki aż do wrzeciona dociskowego. Siłę zacisku ścisków mocujących, zwanych również szybkimi ściskami, można precyzyjnie regulować, co umożliwia wykonywanie prac zgodnie z materiałem. W przypadku pionowych uchwytów szybkomocujących płytę podstawy montuje się pod innym kątem. Aby umożliwić zaciskanie z równomiernym naciskiem i stałą siłą zacisku, wymagane jest precyzyjne wykonanie części dźwigni z litej, kutej stali lub stali nierdzewnej. W szczególności przeguby nie mogą mieć żadnych luzów. Szerokość mocowania musi być regulowana. Zazwyczaj odbywa się to za pomocą śrub dociskowych na ramieniu mocującym.

Zaciski prętowe działają na nieco innej zasadzie. W tym przypadku drążek popychający jest wysuwany za pomocą dźwigni. W ten sposób obrabiany przedmiot jest dociskany do przeciwwagi. Szczególnie w przypadku ciężkiego zacisku z popychaczem, popychacz powinien być wykonany z kutej stali. Zalecana jest również długa prowadnica popychacza.

Oprócz zacisków szybkomocujących i zacisków z popychaczem, innym rodzajem zacisków mocujących są zaciski kompaktowe, stosowane głównie w profesjonalnych centrach obróbczych. Zaciski te nie są obsługiwane za pomocą uchwytu, lecz za pomocą jednostki hydraulicznej. Te kompaktowe zaciski są napędzane i sterowane przez jednostkę sterującą.