Noże tnące i noże bezpieczeństwa są powszechnie stosowane w różnych gałęziach przemysłu. W działach logistyki i spedycji nóż z ostrym, cienkim ostrzem może przecinać papier, karton lub folię nawet kilka tysięcy razy dziennie. Nóż tnący jest również często używanym narzędziem tnącym do uniwersalnych prac w modelarstwie. Dlatego dobra obcinarka powinna być nie tylko szybka w użyciu i zapewniać czyste wyniki cięcia, ale także zapewniać bezpieczną obsługę. W tej kategorii znajdziesz szeroki wybór noży do cięcia i noży bezpiecznych

Wyświetlanie 1–18 z 81 wyników

Noże tnące, noże ochronne i ostrza do ostrych cięć

Noże tnące są dostępne w większości z wymiennymi ostrzami trapezowymi lub odłamywanymi. W nożach z wymiennym ostrzem, ostrze jest wymieniane lub obracane w miarę jego zużywania się. Trapezowe ostrza wymienne mogą być stosowane po obu stronach. Po zużyciu ostrze trapezowe jest obracane i używana jest nieużywana strona ostrza.

Jeszcze szybszą alternatywą są noże do cięcia z obecnie powszechnie stosowanymi ostrzami zatrzaskowymi. W przypadku ostrzy zatrzaskowych kilka krótkich ostrzy jest połączonych razem. Ostrza segmentowe można łamać do 15 razy. Jeżeli krawędź tnąca jest tępa, w wyznaczonym miejscu na taśmie stalowej następuje odłamanie segmentu i można użyć następnego nowego ostrza. Dostępne są również noże do cięcia lub noże do wykładzin z ostrzami hakowymi. Brzeszczoty hakowe są często używane do układania dywanów, a także do budowy modeli. Profesjonalne noże do cięcia dzięki bardzo ostrym ostrzom, w zależności od szerokości ostrza, umożliwiają wykonywanie bardzo precyzyjnych cięć, nawet w przypadku najbardziej skomplikowanych prac wymagających precyzyjnego cięcia. Jeżeli często pracujesz z nożem tnącym, powinieneś używać noża bezpiecznego. Noże bezpieczne lub noże tnące oferują wiele funkcji umożliwiających bezpieczną pracę.

Co powinien oferować dobry nóż ochronny?

Oprócz trzech poziomów bezpieczeństwa związanych z chowaniem ostrza, istnieją inne aspekty zapewniające wysoki poziom bezpieczeństwa noży do cięcia. Aby zapewnić bezpieczną obsługę, ważna jest konstrukcja uchwytu. Antypoślizgowy, ergonomicznie ukształtowany uchwyt dobrze i pewnie leży w dłoni. W przypadku osób leworęcznych należy wziąć pod uwagę położenie suwaka łopatki. Jeśli popychacz ostrza znajduje się w tylnej części noża, można go wygodnie używać kciukiem, nawet dla osób leworęcznych. Gumowane strefy chwytu lub miękki uchwyt zapobiegają urazom spowodowanym poślizgiem.

Wymiana ostrza trapezowego powinna być jak najłatwiejsza dzięki prostym funkcjom. Jeśli regularnie pracujesz z nożem, powinieneś wybrać nóż dobrej jakości. Noże wykonane z wytrzymałego materiału są nie tylko bardziej trwałe, ale także zapewniają większe bezpieczeństwo. Zalecane są wytrzymałe noże do wykładzin wykonane z metalu lub aluminium. Jeśli potrzebujesz noża tylko od czasu do czasu, aby położyć dywan lub otworzyć paczkę, dobrym wyborem będzie nóż wykonany z odpornego tworzywa sztucznego. Profesjonaliści i majsterkowicze powinni zwrócić szczególną uwagę na stabilną konstrukcję, dobrą ergonomię i wygodną wagę. Automatyczne chowanie ostrza i działanie popychacza ostrza powinny zapewniać płynną pracę. Decydującą cechą jakościową są także wysokiej jakości ostrza, które umożliwiają bezpieczne cięcie.

Zastosowanie decyduje o wyborze odpowiedniego noża

Aby móc dobrze ciąć, należy wybrać odpowiedni nóż tnący. O użyciu odpowiedniego noża decyduje materiał, który ma być cięty. Do materiałów opakowaniowych, takich jak karton, dobrze nadaje się nóż do kartonu lub nóż do paczek z osłoną ostrza. Podczas cięcia folii należy używać noża z cienkim, bardzo ostrym ostrzem.

Używaj ostrego i nieuszkodzonego ostrza!

Aby uniknąć obrażeń, należy używać ostrzy bez wad. Tępe ostrza nie zapewniają czystego cięcia i mogą utrudniać lub blokować proces cięcia. Może to prowadzić do nieprzyjemnych urazów, a także do uszkodzenia opakowania i towaru.

Należy używać wyłącznie sprawnych noży tnących!

Przecinarka do wykładzin z uszkodzonym lub nieprawidłowo działającym mechanizmem chowania ostrza, mechanizmem blokowania ostrza lub popychaczem ostrza powinna zostać wymieniona. Uszkodzone mechanizmy noży bezpieczeństwa mogą powodować obrażenia i są nieskuteczne.

Podczas cięcia należy zdjąć kciuk z popychacza ostrza!

Podczas cięcia kciuk powinien być zdjęty z popychacza ostrza. Automatyczne chowanie ostrza może nie tylko spowodować jego odskoczenie, ale także doprowadzić do uszkodzenia ciętej tkaniny lub materiału.

Należy stosować rękawice ochronne!

Nawet najbardziej doświadczony profesjonalista może się zranić podczas pracy frezem. Podczas codziennej pracy z nożami tnącymi rozsądnie jest nosić rękawice odporne na przecięcia. Nawet jeżeli środki bezpieczeństwa są wysokie, zawsze może się zdarzyć, że materiał opakowaniowy lub inny materiał tnący ześlizgnie się lub że użytkownik sam ześlizgnie się z ostrzem. Rękawice odporne na przecięcia są więcej niż wskazane dla bezpieczeństwa osobistego.

Należy pamiętać o prawidłowej wymianie ostrza!

Nawet najlepsze ostrze w końcu się stępi. Dlatego każdy nóż bezpieczny wymaga w pewnym momencie wymiany ostrza. Przy wymianie ostrza wymiennego należy postępować zgodnie z instrukcjami podanymi przez producenta. Tylko prawidłowo wymieniony brzeszczot jest bezpieczny i dobrze tnie.