Ściągacze

Ściągacz jest używany najczęściej wtedy, gdy trzeba coś z czegoś wyjąć, np. ściągnąć łożyska z czopa lub wycisnąć przeguby kulowe. Ściągacze są zatem stosowane głównie w warsztatach samochodowych, motocyklowych i rowerowych. Poniżej wyjaśniamy różnice między różnymi ściągaczami i czego należy szukać do odpowiedniego zastosowania. Aby centrowanie było w ogóle możliwe, ramiona muszą być precyzyjnie regulowane. Istnieją wersje z przegubami, które same się centrują, oraz takie, których ramiona poruszają się po szynie i muszą być precyzyjnie regulowane. Pazury ramion są inaczej zaprojektowane. Istnieją specjalne ściągacze do łożysk kulkowych, wentylatorów i innych elementów.

Ściągacze - Kategorie
   1  
 

1 2 3 4 5 6

Wyświetlanie 1–48 z 273 wyników

Zestaw ściągaczy HAZET lub KUKKO

Jeśli poszukujesz sprawdzonego zestawu ściągaczy, to warto zainteresować się marką KUKKO, która specjalizuje się w produkcji ściągaczy, wyciągaczy i temu podobnych rozwiązań. Oferuje natomiast produkty bardzo dobrej jakości, którymi śmiało można wyposażyć swój warsztat. Zestaw ściągacza składa się zwykle z kilku lub kilkunastu elementów składowych. Często w zestawie znaleźć można kilka ściągaczy oraz akcesoria umożliwiające rozbudowanie zestawu lub też zmianę jego cech użytkowych. Jak np. Dłuższe ramiona czy też cieńsze wrzeciona. Często spotkać można również zestawy mieszane, w których znajdują się narzędzia uzupełniające bądź części zamienne. Zestawy ściągacza są zwykle dostarczane w walizce lub w pudełkach.

Wykorzystanie ściągaczy w motoryzacji

Ściągacze są szeroko stosowane w motoryzacji ze względu na ich łatwość i skuteczność użycia. Są to urządzenia służące do demontażu i montażu różnych elementów mechanicznych. Ściągacze wykorzystują skurczowe siły, aby wyciągnąć lub przytrzymać części w miejscu. Są one bardzo przydatne w demontażu łożysk, tulei, kół zębatych, wałów i innych elementów. Istnieje cała gama typów ściągaczy, które można dopasować, w zależności od rodzaju części, które mają być demontowane. Ściągacze hydrauliczne są w stanie wyciągnąć nawet bardzo trudne do demontażu części. Ściągacze magnetyczne służą przytrzymaniu części, gdy jest ona demontowana. Przed użyciem ściągacza, konieczne jest dobranie odpowiednich narzędzi, aby upewnić się, że część zostanie wyciągnięta bez uszkodzenia. Przede wszystkim należy upewnić się, że ściągacz jest odpowiednio dobrany do rodzaju części, która ma zostać wyjęta. Następnie należy zastosować odpowiednią siłę, aby ściągacz mógł bezpiecznie wyciągnąć część. Konieczne jest też upewnienie się, że ściągacz jest wystarczająco silny, aby wyciągnąć część, bez uszkodzenia jej lub wystawienia na działanie niebezpiecznych sił.

Ściągacz z dwoma lub trzema ramionami

Przed wyborem odpowiedniego rodzaju ściągacza należy określić, jakie zadanie ma spełniać narzędzie. Klasyczny ściągacz z dwoma lub trzema ramionami są najczęściej używane do ściągania łożysk, ale również do ściągania korb przy pedałach rowerowych. Natomiast przy zdejmowaniu przegubów kulowych potrzebny jest specjalny – dedykowany ściągacz. Podobnie sprawa wygląda przy demontażu końcówek drążków kierowniczych czy sworzni wahacza ze zwrotnicy. W przypadku tego typu napraw ściągacz dwuramienny o trójramienny może się zupełnie nie sprawdzić. Ograniczona ilość miejsca nie pozwala na jego skuteczne użycie, a i sam chwyt często staje się niemożliwy do wykorzystania. W takim wypadku najlepiej skorzystać z dedykowanych do branży i zastosowania ściągaczy.

Ściągacz składa się z wrzeciona i ramion mocujących

Ściągacze zbudowane są w bardzo prosty sposób. Takie również powinno być jego użycie. Ramiona chwytają zaciśnięty element, podczas gdy wrzeciono naciska na oś, wkręcając ją w celu poluzowania połączenia. Wrzeciono jest wyposażone na końcu w dźwignię do obracania lub śrubę umożliwiającą jej regulację za pomocą odpowiednich kluczy. Podczas ściągania elementu za pomocą ściągacza wytwarzana jest ogromna siła, dlatego narzędzie musi być wykonane z solidnego materiału. Dobre ściągacze mają kute matrycowo ramiona i hartowane wrzeciona. Urwane elementy pod ogromnymi naprężeniami potrafią wyrządzić niemałe szkody dla zdrowia użytkownika oraz jego otoczenia. Dlatego aby mieć pewność co do pomyślnego zakończenie wykonywanej ściągaczem pracy, warto zainwestować w ściągacz bardzo dobrej jakości, zamiast w tanie odpowiedniki.

Ściągacze do łożysk

Ściągacz uniwersalny składa się z poprzeczki z gwintem wewnętrznym, wrzeciona i ramion mocujących z hakami. Poprzeczka odpowiada za szerokość mocowania, ramiona i trzpień za głębokość mocowania. Im dłuższe są ramiona mocujące, tym większa jest możliwa głębokość mocowania. Zazwyczaj ściągacz jest ustawiony w taki sposób, że wrzeciono naciska centralnie na wał, a dwa lub trzy ramiona sięgają za łożysko lub element, który ma być ściągnięty. Dlatego ramię musi być wyposażone w twardy i jednocześnie precyzyjnie obrobiony hak, który z jednej strony może odpowiednio przenosić siłę w przypadku bardzo ciasno osadzonych łożysk, a z drugiej strony może chwytać małe krawędzie, ponieważ niektóre łożyska są zaprojektowane tak, aby były dość cienkie i dlatego nie wystają daleko z wału.

Różne typy ściągaczy

Ściągacze uniwersalne i zewnętrzne są używane w każdym warsztacie samochodowym, który zajmuje się wałami i łożyskami w pojazdach. Ściągacze uniwersalne są potrzebne podczas wymiany i montażu łożysk kół. Ściągacze uniwersalne są dostępne w wersjach z dwoma i trzema ramionami. Aby umożliwić regulację rozpiętości, ramiona ściągaczy dwuramiennych biegną po belce poprzecznej i można je przesuwać. W przypadku ściągaczy trójramiennych, a niekiedy także dwuramiennych, każde z ramion jest wyposażone w jeden lub dwa przeguby, za pomocą których można ostatecznie optymalnie wyregulować i ustawić ściągacz w pozycji do wykonania danego etapu pracy. Elementy te, podobnie jak wszystkie inne ściągacze, muszą być wykonane z solidnego materiału. Muszą one wytrzymywać ciśnienie i być odporne na zużycie.

Ściągacze oszczędzają czas w serwisie

Mechanicy często korzystają ze ściągaczy, aby zaoszczędzić czas podczas wykonywania swoich obowiązków. Ściągacze są narzędziami, które służą do szybkiego usuwania i montowania łożysk, zębatek, śrub, nakrętek oraz innych elementów, które powinny zostać zdemontowane bez powstania uszkodzeń w materiale, z którego element został wykonany lub też w który został wprasowany. Dzięki uchwytom ściągaczy mechanik może szybko zdemontować i zamontować elementy, bez zbędnego marnowania czasu na ich standardową wymianę. Ramiona ściągaczy są wyposażone w specjalne głowice, które ściśle przylegają do powierzchni, dzięki czemu można je łatwo odkręcać i zakręcać. Co więcej, ściągacze są zazwyczaj wyposażone w uchwyty, które umożliwiają mechanicznym precyzyjną regulację momentu obrotowego.

Modele ściągaczy Kukko do warsztatu

Do warsztatu najlepiej sprawdzą się profesjonalne ściągacze marki Kukko. Przed zakupem warto zapoznać się z dostępnymi modelami i dobrać odpowiedni model do potrzeb jego wykorzystania. Firma Kukko oferuje szeroki wybór ściągaczy, wśród których warto wymienić modele serii 15, 20, 24 i 1. Są to ściągacze wykonane z wysokiej jakości stali chromowo-niklowej, dzięki czemu są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ściągacze serii 15 i 20 mają kąt otwarcia aż do 90°, co ułatwia dostęp do trudno dostępnych miejsc. Modele serii 24 i 26 posiadają wyjmowane elementy, co pozwala na szybkie i łatwe wyjmowanie elementów. Te ściągacze są idealne do różnego rodzaju prac serwisowych.

Korzyści jakie dają ściągacze w motoryzacji

Używanie ściągaczy w motoryzacji pozwala na szybkie i bezpieczne odkręcanie i dokręcanie elementów samochodu, co jest szczególnie ważne w przypadku części o dużej precyzji dopasowania. Ściągacze zapobiegają uszkodzeniu elementów za pomocą zastosowania precyzyjnego, regulowanego momentu obrotowego, solidnej budowie oraz wysokiej jakości materiałom użytym przy ich produkcji. Ściągacze zapewniają profesjonalne wykonanie prac w zakresie naprawy i konserwacji samochodu, co jest szczególnie ważne w przypadku aut o wysokiej wartości. Pozwalają one również uniknąć ryzyka uszkodzenia części drogich, trudno dostępnych i trudnych do wymiany, takich jak silnik czy skrzynia biegów. Ściągacze są proste w użyciu. Nie wymagają specjalnej wiedzy czy wyjątkowych umiejętności manualnych. Z tego powodu są one często stosowane w warsztatach naprawczych i stanowiskach diagnostycznych, gdzie pracownicy nie muszą poświęcać zbyt wiele czasu na naukę ich działania.

Ściągacze przy naprawach pojazdów

Ściągacz jest niezwykle przydatnym narzędziem, które bardzo często wykorzystywane jest do napraw pojazdów. Używa się ich do odłączania i montażu elementów systemu pojazdu, takich jak silnik, skrzynia biegów, układ napędowy, układ hamulcowy i układ kierowniczy. Ściągacze są bardzo ważny narzędziami, które powinny znaleźć się w każdej szafce narzędziowej poważnego serwisu samochodowego czy też nawet w domowym warsztacie.