Oleje do obróbki skrawaniem

Środki smarne są niezbędne dla części ruchomych. Pochłaniają one ciepło wytwarzane podczas ruchu i minimalizują mechaniczne ścieranie. Silniki, przekładnie, łożyska czy łańcuchy – bez środków smarnych nie można utrzymać funkcjonalności takich zespołów w dłuższym okresie czasu.

    Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

    Smary uniwersalne i specjalne

    Oleje i smary są powszechnie stosowanymi środkami smarnymi. Służą one do pochłaniania ciepła i przeciwdziałają mechanicznemu ścieraniu. Smary umożliwiają stosowanie w układach niezamkniętych. Ze względu na swą pastowatą konsystencję przylegają do wielu różnych materiałów i w wielu różnych pozycjach.

    Smary chłodzące najlepiej stosować w operacjach obróbki skrawaniem, takich jak piłowanie, toczenie lub frezowanie. Ze względu na występujące tarcie przedmiot obrabiany i narzędzie są poddawane dużym naprężeniom. Smary chłodzące są stosowane w celu zapobiegania uszkodzeniom spowodowanym działaniem ciepła.

    Do połączeń śrubowych często stosuje się pasty miedziane i ceramiczne. Szczególnie w przypadku oddziaływania czynników zewnętrznych lub obciążeń cieplnych pasty zachowują swoją funkcjonalność.