Praca malarzy jest często niedoceniana. Tutaj, wiedza jest ogromnie ważne, aby uzyskać powierzchnię lub obszar malowany w taki sposób, że wygląda atrakcyjnie w końcu. Ale same umiejętności tu nie wystarczą. Właściwe narzędzia malarskie są co najmniej tak samo ważne dla osiągnięcia sukcesu.

Wyświetlanie 1–24 z 68 wyników

Profesjonalne narzędzia do pracy z lakierem i farbą

W zależności od projektu, malarz używa wałka lub pędzla. Oba narzędzia są dostosowane do konkretnych obszarów zastosowań i jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać, jeśli efekt końcowy ma być zadowalający.

Jeśli malarz chce pomalować ściany lub sufity, używa wałka malarskiego. Wałki te, dostępne w różnych rozmiarach, przymocowane są do rączki, co po pierwsze pozwala im pokonać pewną odległość, a po drugie bezpośrednio nałożyć farbę na dużą powierzchnię i równomiernie. Uchwyty na kijach w kształcie wspornika są tak skonstruowane, że zazwyczaj można je bez problemu podłączyć do przedłużacza, co znacznie ułatwia pracę na suficie. Szczególnie w przypadku wodorozcieńczalnych farb emulsyjnych i lateksowych można również zastosować elektryczny wałek malarski. Siatki do skrobania są również zawsze potrzebne podczas używania wałków malarskich.

Wałki malarskie

Wałki malarskie dostępne są w dużych rozmiarach dla szybkiego postępu prac oraz w małych rozmiarach, aby móc dokładnie i precyzyjnie pracować w wąskich miejscach. Oprócz wielkości, decydującą rolę odgrywa również jakość. Do pokrycia wałków stosuje się różne materiały o różnych właściwościach.

Pianka – Materiał ten charakteryzuje się drobnymi porami. Jest to szczególnie korzystne przy malowaniu na gładko, dlatego to narzędzie malarskie jest przede wszystkim używane jako wałek malarski.

Skóra jagnięca – Ten materiał oferuje najwyższe wartości pod względem chłonności, zdolności do utrzymywania farby i siły przebicia włókien wełnianych. Dlatego te wałki malarskie są preferowane przez malarzy. Wałki ze skóry jagnięcej są bardzo trwałe przy odpowiednim traktowaniu. Należy je jednak wcześniej podlać, aby uzyskać optymalne właściwości podczas pracy. Wałki ze skóry jagnięcej należy po pracy dokładnie umyć i powiesić do wyschnięcia.

Poliester – Z tego materiału wykonuje się głównie rolki jednorazowe, ale mają one dobrą chłonność.

Welur – Welur najlepiej nadaje się do farb lepkich, takich jak werniks czy farba olejna. Runo jest niższe niż w przypadku wałka ze skóry jagnięcej.

Materiały malarskie w formie płaskiej i okrągłej

W przypadku nierównych powierzchni, w narożnikach lub wzdłuż prostych linii, gdzie wymagane jest szczególnie czyste malowanie, malarze zwracają się do klasycznych pędzli. Historia pędzla sięga wieków wstecz, a jednak jest to narzędzie, które do dziś jest niezastąpione. Klasyczny pędzel składa się z elementów: włosia, okucia i rączki.

Szczotki można znaleźć w każdym warsztacie i w każdym gospodarstwie domowym. Istnieją jednak poważne różnice w tym narzędziu malarskim. Istnieją szczotki okrągłe, płaskie i wachlarzowe. Zasadniczo, im grubsze włosie, tym więcej farby może pomieścić pędzel.

Pędzle często kupuje się w zestawach pędzli lub zestawach farb, a więc są częścią podstawowych akcesoriów malarskich.

Odpowiednie kształty mają te zalety:

Pędzle płaskie – Są dobre do rozprowadzania farby i mogą być również używane poprzecznie do wąskich pociągnięć. Bardziej specjalistyczną szczotką płaską jest na przykład szczotka kaloryferowa, czyli skośna szczotka płaska z długą drewnianą rączką.

Pędzel okrągły – Tutaj włosie jest blisko siebie, dlatego pędzle okrągłe szczególnie dobrze trzymają farbę. Okrągły pędzel oferuje więc zalety przy malowaniu dużych powierzchni. Jeśli jest obrócony, można uzyskać równomierne nałożenie farby.

KOSZYK

close