Klucze płaskie

Klucze płaskie należą do najczęściej używanych narzędzi ręcznych. Komplet kluczy o różnych rozmiarach (szerokościach kluczy) jest obowiązkowy w każdym zestawie narzędzi. Każdy mechanik, potrzebuje kluczy płaskich, zarówno do pracy serwisowej, jak i do dokonywania zmian nastawnych na innych narzędziach czy urządzeniach. Bez kluczy płaskich lub tak zwanych kluczy dwustronnych, ciężko wykonać podstawowe prace. Klucze płaskie są używane w przemyśle i warsztatach, wszędzie tam, gdzie pracuje się z śrubami i nakrętkami o profilach kwadratowych lub sześciokątnych. Każdy ma swoje specyficzne wymagania co do tego narzędzia, dlatego klucze płaskie dostępne są w ogromnej ilości wariantów i rozmiarach (calowe i metryczne), a także budowy – jak klucze jednostronne lub dwustronne, a także różnym stopniu pochylenia nasady.

1 2 3 6 11 17

Wyświetlanie 1–72 z 1159 wyników

Klucze od profesjonalnych producentów

Klucze płaskie są używane tam, gdzie ze względu na warunki pracy uniemożliwiają użycie grzechotki lub klucza oczkowego. Aby zapewnić Państwu przegląd różnych modeli, przedstawiamy tu poszczególne typy i podpowiadamy, na co należy zwracać uwagę przy zakupie profesjonalnego klucza płaskiego.

Narzędzia z wysokiej jakości stali chromowo-wanadowej

Klucze płaskie dostępne są w bardzo dużej gamie rozmiarów klucza. Wysokiej jakości narzędzie cechuje się tym, że podana szerokość klucza dokładnie pasuje do śruby lub nakrętki. Jeśli klucz ma za dużo luzu, cierpi na tym śruba lub nakrętka, a później również narzędzie. Dlatego od razu stawiaj na klucze płaskie od czołowych producentów, takich jak Wera, Gedore, Hazet, Stahlwille, Teng Tools. Ci profesjonalni producenci używają do wykonania kluczy płaskich wyselekcjonowanej stali chromowo-wanadowej, która jest z jednej strony solidnie wykonana, a z drugiej ma ochronną powierzchnię, odporną na korozję.
Chromowo-wanadowa stal hartowana jest trwała, nie ściera się i dzięki temu chroni również same główki sześciokątnych lub kwadratowych śrub. Ponadto, podobnie jak w przypadku większości innych narzędzi, klucze płaskie dostępne są również w wykonaniu ze specjalnych stopów, co pozwala na ich użycie w szczególnych warunkach, np. przy zwiększonym ryzyku pożaru stosowane są wtedy materiały nieiskrzące, takie jak brąz specjalny. Profil wewnętrzny klucza płaskiego wykonywany jest przy pomocy procesu zwanego brochowaniem (usuwania materiału za pomocą specjalnej brochy).

Popularne typy kluczy płaskich

Klucze dwustronne – klucz płaski dwustronny posiada dwa różne rozmiary. Zazwyczaj klucz ten jest wyposażony na jednym końcu w rozmiar klucza o wartości parzystej w mm, a na przeciwległym końcu – w rozmiarze o 1 mm większą (np. 12/13 mm, 18/19 mm itd.). Są jednak także warianty z dwoma specyficznymi rozmiarami, wymaganymi do określonych prac. Szerokość klucza w mm jest wbijana na każdym z końców. Pochylenie szczęk w kluczu dwustronnym wynosi zazwyczaj 15°, co ułatwia obracanie w ciasnej przestrzeni.

Klucze jednostronne – ten typ klucza składa się z rękojeści lub dźwigni oraz otwartej części zwanej szczęką lub żuchwą, która zazwyczaj również jest ustawiona pod kątem 15°. Klucz jednostronny jest używany tam, gdzie nie ma potrzeby pracy z różnymi rozmiarami śrub, co często występuje przy dużych połączeniach, np. w sanitariach, przy pracach z rurami i przewodami itd. gdzie zazwyczaj potrzebny jest duży rozmiar szerokości klucza. Ważną zaletą kluczy jednostronnych jest to, że są stosunkowo tanie w zakupie.

Klucze do podbijania i klucze wtykowe – Te klucze stanowią wyjątkową kategorię wśród kluczy płaskich. Oba typy mają skrócone trzonki, które nie służą jako rękojeść. Trzonek klucza do podbijania kończy się zgrubieniem, które umożliwia używanie młotka do uderzania w celu poluzowania zapieczonej śruby lub nakrętki, podczas gdy klucz wtykowy ma okrągły lub kwadratowy kołek, który pozwala na umocowanie rury czy pręta, aby przedłużyć dźwignię i w ten sposób zastosować większą siłę na zaciśniętą nakrętkę lub śrubę.

Specjalny klucz w odpowiednim rozmiarze

Gdy wymagany jest określony rozmiar klucza, mechanicy często sięgają po klucz jednostronny. Klucz jednostronny, w przeciwieństwie do klucza dwustronnego, nie posiada na drugim końcu kolejnego klucza płaskiego o większej czy mniejszej szerokości. Zazwyczaj ma zaokrągloną rękojeść. Klucze jednostronne są często używane przy instalacjach wodnych, jak również tam, gdzie głównie zajmuje się śrubami o większym rozmiarze.

Klucz jednostronny DIN 894

Klucz jednostronny to narzędzie ręczne, które pokazuje swoje zalety przy bliższym spotkaniu, mimo że na pierwszy rzut oka wydaje się mniej uniwersalny. Jednak tam, gdzie mechanicy mierzą się z ograniczoną liczbą różnych rozmiarów śrub, te klucze znajdują swoje zastosowanie.

Ich smukły koniec umożliwia przedłużenie klucza płaskiego za pomocą prostej rury, zwiększając w ten sposób siłę dźwigni. Ponadto narzędzia często wyposażone są w otwór do zawieszania. Szczęki zwykle ustawione są pod kątem 15°. Dzięki tej pozycji łatwiej jest sięgnąć do połączeń śrubowych i zawsze dysponować odpowiednio dużą przestrzenią roboczą.

Posiadając klucz jednostronny, ma się w ręce specjalne narzędzie do konkretnej wielkości śruby lub nakrętki. Klucz jednostronny jest zgodny z normą DIN 894. Większość narzędzi jest kuta i chromowana, często też czerniona (fosforowana). Klucze płaskie jednostronne o wysokiej jakości w naszej ofercie, oferują takie marki jak Gedore, Neutrale Produktlinie czy Hazet. Klucze jednostronne DIN 894 są również produkowane w wielu specjalnych wersjach, na przykład jako narzędzia izolowane VDE lub narzędzia calowe.