Śruba sześciokątna jest najbardziej rozpowszechnionym typem śruby w przemyśle, w zakładach obróbki metali i w większości warsztatów. Do odkręcania i mocowania śrub lub nakrętek z łbem sześciokątnym wymagany jest odpowiedni klucz. Jeśli klucz jest gorszej jakości, szybko ucierpi na tym łeb śruby. Niedokładnie wykonany klucz niskiej jakości potrafi przysporzyć więcej problemów niż korzyści, zwłaszcza kiedy zamiast odkręcić nakrętkę, obrobi jej strukturę, przez co jej odkręcenie staje się niemożliwe bez użycia dodatkowych – specjalistycznych narzędzi. Klucz niskiej jakości niesie za sobą ryzyko złamania narzędzia. Zwłaszcza w przypadku działania dużych sił może dojść do wypadku, jeżeli złamanie spowoduje, że ramię będzie bezwolnie poruszać się do tyłu. Aby uniknąć tego typu problemów i zagrożeń, które pochłaniają czas i pieniądze oraz często zdrowie, warto od razu sięgnąć po profesjonalne narzędzia.

Wyświetlanie 1–48 z 8064 wyników

Zestawy narzędzi profesjonalnych producentów

Klucze płaskie są dostępne nie tylko w różnych rozmiarach. Wysokiej jakości producenci, tacy jak Stahlwille, Gedore, Hazet, Wera czy Yato, produkują te narzędzia ręczne w coraz to nowych kształtach i konstrukcjach, które znacznie ułatwiają pracę.

Klucze płaskie są dostępne jako tradycyjne klucze otwarte, klucze oczkowe, a także w kombinacjach kluczy oczkowych i zestawach mieszanych. Bardzo popularne i praktyczne są klucze oczkowe wygięte, a także klucze oczkowe z grzechotką, tzw. klucze grzechotkowe. Wszystkie są dostępne jako zestaw kluczy, który zawsze łączy w sobie różne rozmiary, długości i szerokości kluczy. Można więc wybrać zestaw o wybranym kształcie główki lub kącie nachylenia i zawsze mieć pod ręką wszystkie potrzebne rozmiary. Ponadto zestaw kluczy, np. zestaw kluczy płaskich, często znacznie ułatwia transport, ponieważ prawie zawsze mieści się w torbie lub praktycznej walizce, w których znacznie łatwiej znaleźć szybko odpowiedni rozmiar klucza. Zestaw jest również dostępny jako zestaw kluczy płaskich lub zestaw kluczy z grzechotką z funkcją grzechotki.

Klucze oczkowe z grzechotką to niezwykle praktyczne narzędzia. Ich konstrukcja jest podobna do konstrukcji zwykłego klucza oczkowego. Jednak klucz oczkowy z grzechotką jest wyposażony w grzechotkę. Umożliwia wkręcanie śrub w ograniczonych przestrzeniach, łącząc w ten sposób zwykłą grzechotkę z kompaktowym formatem klucza oczkowego.

Znajdziesz u nas wiele typów kluczy, między innymi:

 • Klucz oczkowy
 • Klucz oczkowy podwójny
 • Klucz oczkowy otwarty
 • Podwójny klucz płaski otwarty
 • Otwarte klucze oczkowe
 • Klucz grzechotkowy przegubowy
 • Kombinowany klucz grzechotkowy
 • Klucz z grzechotką
 • Klucz płaski otwarty
 • Klucze nasadowe do rur
 • Klucz płaski otwarty
 • Klucz kombinowany
 • Klucze płaskie otwarte z grzechotką
 • Klucz nasadowy
 • Klucz z grzechotką
 • Pojedynczy klucz płaski
 • Klucz udarowy otwarty
 • Klucz oczkowy udarowy
 • Klucz kątowy (sześciokątny lub z gniazdem sześciokątnym)

Klucze grzechotkowe w zestawach i pojedynczo w różnych wersjach
Kombinacje kluczy z grzechotką są dostępne w wielu różnych wersjach. Większość modeli to klucze płaskie z wbudowaną grzechotką. Grzechotka i klucz płaski mają zazwyczaj taką samą szerokość w poprzek. Istnieją jednak również modele z różnymi rozmiarami kluczy.

Klucze płaskie są podstawowym narzędziem prawie każdego rzemieślnika. Nasadki znajdują się w każdej skrzynce narzędziowej i są używane zarówno w warsztatach domowych, jak i w sektorze komercyjnym. Nasadki są dostępne w niezliczonej ilości wzorów i jakości. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie trzeba dokręcić lub odkręcić nakrętki i śruby o różnych profilach napędowych, najczęściej sześciokątne z gwintem metrycznym lub calowym. Najczęściej używanym kluczem do większości śrub jest klucz płaski.

Odpowiedni rozmiar klucza ma znaczenie

Jeżeli szukasz klucza, zazwyczaj kupujesz kompletny zestaw kluczy. Jednak w przypadku zastosowań specjalnych interesujący jest również zakup pojedynczego narzędzia ręcznego. Typowe szerokości szczęk lub kluczy to: M4, M5, M6, M7, M8, M10, M12, M13, M14, M15, M16, M17, M18, M19, M22, M33 i M39. Tutaj wartości oznaczają metryczne gwinty ISO. Odpowiednie tolerancje dla części wewnętrznych i zewnętrznych są określone w normach. Zawsze między narzędziem, a śrubą lub nakrętką, jest pewien luz. Szerokość powierzchni płaskich nakrętek sześciokątnych i śrub sześciokątnych jest znormalizowana.
Do profesjonalnych producentów kluczy płaskich należą Hazet, Gedore, Stahlwille lub Wera. Marki te oferują szeroki wybór narzędzi ręcznych w różnych rozmiarach.

Materiał również ma znaczenie

Materiał i jakość wykonania kluczy mają decydujące znaczenie dla ich użytkowania. Jeżeli szukasz narzędzia o wysokiej jakości, powinieneś wybrać przynajmniej stal chromowo-wanadową. Materiał ten jest solidny i niewrażliwy na działanie czynników zewnętrznych, dlatego nie rdzewieje. Do zastosowań wysoce specjalistycznych stosuje się narzędzia wykonane z materiałów nieiskrzących, które można stosować również tam, gdzie iskry mogłyby stanowić poważne zagrożenie pożarowe.

Klucz dynamometryczny

Szczególnym przypadkiem są mechaniczne klucze dynamometryczne, które służą do dokręcania śrub i nakrętek z dokładnością do Nm. Tak jest w przypadku śrub kół samochodowych, ale także w przypadku śrub silników, które muszą być precyzyjnie dokręcone. Do klucza dynamometrycznego potrzebny jest zestaw nasadek, a często również końcówek wtykowych.

Klucz oczkowy i płaski

Klucze oczkowe i płaskie wykonane z materiałów wysokiej jakości
W kluczach wysokiej jakości (z wyjątkiem grzechotek) profil wewnętrzny, którego szerokość w poprzek płaszczyzny w milimetrach jest zawsze wytłoczona na narzędziu, jest wytwarzany w procesie zwanym przeciąganiem. Jest to proces produkcyjny w technologii obróbki skrawaniem, w którym istniejący otwór w stali chromowo-wanadowej jest powiększany i doprowadzany do odpowiedniego rozmiaru poprzez przeciąganie wzdłuż maszyny. Aby zapewnić długą żywotność, nawet w trudnych warunkach, klucze są również wykonywane ze stali wysokostopowych, takich jak chromowo-wanadowe.