Gratowniki

Wszędzie tam, gdzie metal jest poddawany obróbce mechanicznej, czy to przy obróbce metali, czy w technice instalacyjnej, na krawędziach cięcia pojawiają się szkodliwe zadziory, które należy usunąć. Profesjonalne usuwanie zadziorów z ostrych fragmentów materiału pozwala uzyskać doskonałe dopasowanie i zmniejsza ryzyko skaleczenia.

1 2

Wyświetlanie 1–72 z 90 wyników

Gratowanie – znajdź odpowiednie narzędzie do gratowania

Podczas profesjonalnego usuwania zadziorów ważny jest wybór właściwego narzędzia lub odpowiedniej konstrukcji. Należy to ustalić z wyprzedzeniem:

  1. jaki materiał ma być gratowany?
  2. jaki kształt krawędzi ma być usunięty?

Różne materiały, takie jak aluminium, metale żelazne lub tworzywa sztuczne, wymagają ostrzy do gratowania, które są specjalnie dostosowane pod względem twardości i szlifu. Geometria gratowników określa ich przydatność do obrabianego elementu. Pojedyncze gratowniki i kompletne zestawy gratowników są dostępne jako narzędzia ręczne lub jako adaptery maszynowe do wiertarek lub wkrętarek akumulatorowych. W specjalnych obszarach budowy instalacji sanitarnych, grzewczych i klimatyzacyjnych należy stosować specjalne gratowniki do rur.

Niezbędne do wykonywania połączeń rurowych

Rury, które nie są gratowane, są często przyczyną wadliwych połączeń rurowych. Prowadzi to do nieszczelności, które mogą powodować długotrwałe szkody i wysokie koszty. Profesjonalne usuwanie zadziorów przy użyciu odpowiedniego narzędzia, jakim jest gratownik ręczny, jest jednak prostą czynnością. Każdy przecięty lub przepiłowany odcinek rury należy przed połączeniem usunąć zadziory na średnicy wewnętrznej i zewnętrznej, aby chronić uszczelki i uzyskać optymalne połączenie rur, zwłaszcza w przypadku stosowania kształtek.

Należy zwrócić szczególną uwagę na usuwanie zadziorów ze średnicy wewnętrznej. W tym przypadku istnieje ryzyko zawirowań cieczy i gromadzenia się zanieczyszczeń na zadziorach, jeśli na końcach rur znajdują się ostre krawędzie, które nie zostały usunięte. Prowadzi to do zwężenia przekrojów poprzecznych i wzrostu ciśnienia.

Po wierceniu, toczeniu i frezowaniu – gratowanie

Zadziory nie tylko zakłócają dokładność pasowania. Ze względu na ostre krawędzie stwarzają one duże ryzyko obrażeń.
Szczególnie w przypadku przenoszenia elementów między kilkoma stanowiskami pracy należy zminimalizować ryzyko obrażeń. Bardzo pomocne jest usuwanie zadziorów po wykonaniu poszczególnych etapów pracy.